Cloud

Rehberlik

Img

Rehberlik

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Psikolojik danışma ve rehberlik servisi olarak hedefimiz öğrencilerimizi bireysel özelliklerine göre tanımak, onların kendilerini tanımalarına yardımcı olmak, sorunlar karşısında çözüm üretebilmelerini sağlamak, öğrencinin ilgi ve yeteneklerinin farkına varması ve geliştirmesi konusunda yol göstermek sınıf içi dinamikleri belirleyip, gerekli düzenlemeleri yapmaktır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar;

TANIMA ÇALIŞMALARI Her çocuk biriciktir ve kendi içinde değerlendirilmelidir. Bundan dolayı her çocuğu daha yakından tanımak için yıl içerisinde birçok anne baba danışmanlığı, oyun danışmanlığı, gelişimsel destek ve psikolojik iyileştirme gibi her alanda çalışmalar yapmaktayız. Hem gelişimsel ölçümler yaparak hem de gözlemsel yöntemler ile veriler alıyoruz.

VELİ-PSİKOLOG VE VELİ-PSİKOLOG-ÖĞRETMEN GÖRÜŞMELERİ Öğrencilerimizin gelişim özellikleri, ilgi alanları, güçlü ve desteklenen yanları öğretmen, psikolog ve ailenin ekip çalışması ile keşfedilir. Yıl içerisinde en az 5 veli görüşmesi yapılarak bu değerlendirmeler üzerinden çocuk gelişimi en üst seviyeye taşınır.

VELİ SÖYLEŞİLERİ/SEMİNERLERİ Öğrencilerimizi gelişimsel olarak desteklemenin bir yolu da ailenin pedagojik bilgisini arttırmak ve zenginleştirmektir. Bu amaçla psikoloğumuz velilerimizin istekleri alınarak seçilen konularda seminer ve söyleşiler verir.

VELİ BÜLTENLERİ Hem okul-öncesi pedagojik gelişim, hem de ebeveynlerin yaşadıkları güncel sorunlar hakkında her ay bir veli bülteni hazırlanır.

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME Çocukların mevcut gelişim özelliklerini öğrenmek ve takip etmek amacıyla okul öncesi alanda kullanılan bazı testler yapıyoruz. Bu testlerin bazıları aile ile yapılırken bazıları direk çocuğa uygulanmaktadır. Aynı zamanda çocuklara Gelişim Gözlem Formları, Anektod Kayıtları gibi diğer ölçme değerlendirme araçları da uygulanır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda okul aile iş birliğine girilmekte ve gerekli çalışmalar planlanarak uygulanmaktadır.

SINIF ÇALIŞMALARI: BULUT AVCILARI Yıl içerisinde okul psikoloğu ile birlikte birbirinde önemli konular üzerine sınıf çalışmaları düzenlenmektedir. Bu çalışmalar daha çok çocukların psikolojik gelişimi ve kişilik gelişimi odaklı ilerlemektedir. Arkadaşlık becerisi, özel bölge ve mahremiyet eğitimi, farkındalık ve duygu yönetimi gibi bazı konularda farklı çalışmalar yapıyoruz.
florya anaokulu